Jautājumi un atbildes
Uzdodiet jautājumus, lai tos varētu publicēt un sniegt uz tiem atbildes!
Atbildes uz Jūsu uzdotajiem jautājumiem:
Jautajums : Добрый день!
Как мне кажется, что я страдаю пищевой зависимостью. Могли бы Вы помочь в устранении пищевой зависимости. /
tulkojums: Domāju, ka ciešu no atkarības no ēdiena. vai jūs varat palīdzēt?
Atbilde: Jā, psihoterapija var palīdzēt arī šadā gadījumā, protams, kā jau jebkuras atkarības ārstēšanā, svarīga ir klienta patiesa vēlēšanās un motivācija strādāt ar sevi.
Vārds : Jānis
Jautajums : Ko jūs domājat par vilcināšanos?
Es meitenei uzdevu jautājumu, kas tev svarīgāks – es vai viņš(cita persona, nesen iepazīts)? Un viņa kādas 10 sec vilcinājās, nomainīja tematu, kad es ceturto reizi jautāju viņa atbildēja, ka es! Tātad, ko jūs domājat par vilcināšanos?
Atbilde:
Paldies, Jāni, par jautājumu! Vilcināšanās iemesli var jau būt dažādi. Tavā stāstā, pirmajā brīdī, emociju varā esot, var jau likties, ka situācija kļuvusi neviennozīmīga. Tomēr, ja tā atkāpjas un drusku no malas paskatās, tā teikt, ar vēsu prātu padomā: Šķiet meitene paņēma pauzi, lai patiesi nopietni apsvērtu situāciju, izvērtētu visus par un pret, lai drošāk zinātu, ka izdara pareizo izvēli. Drīzāk par tādu vieglprātību liecinātu situācija, ja izvēles brīdī meitene bez domāšanas atčivinātu Tevi apmierinošu atbildi. Šobrīd šķiet, ka meitene izturas ar nopietnību un cieņu pret sevi un Tevi. Tātad vilcināšanās ne vienmēr ir nevēlēšanās atbildēt, drīzāk tā nozīmē, ka cilvēks izvēlas paņemt sev laiku, lai padomātu, visu labi izsvērtu pirms pieņemt lēmumu. Šajā konkrētajā situācija par to liecina fakts, ka viņa tomēr atbildēja. No sirds jums abiem veiksmes vēlot, Iveta
Vinetas jautājums : Kā cīnīties ar pašvērtējumu?Tas ir tik zems, ka sāk traucēt attiecību veidošanā ar apkārtējiem cilvēkiem.
Atbilde:
Paldies, Vineta par Tavu jautājumu! Domāju tas šodien ir aktuāls daudziem, tāpēc priecājos, ka Tu to uzdevi! Tā kā katrs cilvēks ir unikāls, arī viņa problēma ir unikāla un tā ir jārisina īpašā, tikai šim cilvēkam vajadzīgajā veidā. Pēc viena Tava jautājuma man ir grūti diagnosticēt, kur tieši slēpjas Tavas sāpes sakne. Tomēr mēģināšu atbildēt. Problēmas ar pašvērtējumu cilvēkam sākas tieši ar vērtēšanu. Cilvēks sevi vērtē pārsvarā divos veidos: vispirms jau salīdzinot sevi ar citiem, kā arī otrs, salīdzinot savas darbības rezultātus ar savu pretenziju līmeni. Vēl ir izdalīts atsevišķs jēdziens pašcieņa, ar kuru saprot cilvēka attieksmi pret sevi kopumā. Amerikāņu filozofs un psihologs Viljams Džeimss pašcieņu noteicis pēc šādas sakarības:
Pašcieņa= Panākumi /Pretenziju līmenis To pašu varētu attiecināt arī uz pašvērtējumu. Formulā labi redzams, ka cilvēkiem ar augstu pretenziju līmeni ir zema pašcieņa, jo bieži vien viņi cieš neveiksmes. Tas gan ir tikai tādos gadījumos, ja pretenzijas ir daudz lielākas nekā sasniegumi. Gandrīz ikvienam pretenziju līmenis ir nedaudz lielāks par panākumiem. Tas darbojas stimulējoši un neļauj ieslīgt pašapmierinātībā. Ja augsto prasību dēļ cilvēka pašcieņa ir zema, jāsaprot, ka to var atrisināt. Galvenais ir apzināties, ka tā ir iekšēja problēma un līdzsvarot savas pretenzijas ar savām reālajām iespējām. Arī sevis salīdzināšana ar citiem cilvēkiem ir mūsos iesēdusies iekšēja problēma, kas ienākusi no ārpasaules. Tu droši vien savā tuvākā un tālākā pagātnē varēsi atrast daudzus gadījumus vai dzirdētus teikumus, kā, piemēram, paskaties kā tur Anniņa vai Pēterītis labi dara to vai šito, paskaties kā kaimiņi izskatās.. un ko Tu..?.. Šādas salīdzināšanas dzird ik uz soļa un mēs esam pieraduši tajās ieklausīties un ņemt tās vērā tik lielā mērā, ka neviļus vairs nepamanām, kā paši sevi jau salīdzinām un pielīdzinām, zaudējot savas vērtības sajūtu, jo pārsvarā savās, vai citu acīs ( nu tā vismaz mums šķiet ) neesam pietiekami vienlīdzīgi un labi.. Iespējams Tu pati sāc jau apzināties savas problēmas sakni, tikai nezini, kā mainīt savu pretenziju līmeni, vai arī savu ieradumu nemitīgi sevi salīdzināt ar citiem…Tad es varētu Tev ieteikt tomēr sameklēt kādu speciālistu, piemēram, psihoterapeitu, kurš varētu sniegt savu atbalstošo plecu un palīdzēt atrast Tev veidu, kā celt Tavu pašvērtējumu. Ir daudz un dažādu padomu kā celt pašapziņu, bet tas būtu ļoti vispārināti. Konkrēti paņēmieni konkrētam cilvēkam ir iespējami tikai pēc kopīga dialoga.
Ar cieņu, Iveta
Anonīms jautājums: Dzīves līnija.
Atbilde:
Ja vēlaties izsmeļošu atbildi uz šo jautājumu, lūdzu konkretizējiet to. Tomēr, tā filozofiski skatot šo jauttājumu un atbildot īsi, gribas teikt, ka,manuprāt, dzīves līniju labi ilustrē mūsu sirds kardiogrammas attēls.
Ivetas Jautājums: Dzirksts attiecībās – vai iespējams to uzturēt…
Atbilde:
Domāju, ka šo dzirksti attiecībās ir iespējams uzturēt, ja vien partneri ir gatavi pie tā kaut nedaudz piestrādāt;) Protams, visvienkāršāk ir iekrist pelēkās ikdienas ritenī un ļauties straumei, bet vai no tā mūsu attiecības ko iegūs? Sievietes un vīrieša partnerattiecības var tikt apdraudētas, ja tajās iezogas rutīna. Ir jāpieliek zināmas pūles, lai to nepieļautu. Būtu nepieciešams darbs, kas vērsts uz sevis pilnveidošanu, nevis uz otra pārtaisīšanu. Katram jāstrādā ar sevi, savām klišejām, bet otrs jāpieņem ar visiem plusiem, mīnusiem. Cilvēkam, protams, ļoti grūti pašam sevī kaut ko mainīt, bet otru mainīt ir neiespējami! No vienas puses, lai attiecības būtu harmoniskas ļoti svarīgi, lai partneriem būtu kopīgas intereses, aizraušanās, nodarbes, hobiji utt. No otras puses, attiecību spraigumu uztur iespēja katrai pusītei atlicināt laiku un telpu tikai sev. Šajā telpā katrs var pilnveidot sevi, augt un mainīties. Uzturēdami sevī vienmēr kādu jaunu vēsmu, kādu neatklātu lapaspusīti, mēs varam palīdzēt uzdzirkstīt attiecībām, jo attiecībās mēs ienesam visu, kas ar mums notiek. Jo labākas un interesantākas lietas ar mums notiek, jo sulīgākas savstarpējās attiecības.Veiksmi vēlot, psihoterapeite Iveta Rukmane